2004/​553

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastol”. Et sæt på fire armstole med stel af kirsebærtræ. Hynder betrukket med rødbrunt skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført hos Fritz Hansen. (4)

Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med krakeleringer. Nogle syninger er gået op på bagsiden af hynderne. Ét armlæn med revne i samling.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK

32.000 DKK
30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK
(Autobud) 27.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
21.000 DKK