1949/8696
Russisk ikon visende Kristus Pantokrator, verdensherskeren. Kristus velsigner med højre hånd og holder den opslåede bibel i venstre hånd: “Kom til mig alle, der er trætte og belastede, og jeg vil give Jer ro”. Tempera på træ, kovtjeg. 19. årh. 35×31.
Restaureret. Mindre krakeleringer. Revner i træet.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag