1949/​8696
Russisk ikon visende Kristus Pantokrator. Tempera på træ, kovtjeg. 19. årh. 35×31.

Be­skriv­el­se

Russisk ikon visende Kristus Pantokrator, verdensherskeren. Kristus velsigner med højre hånd og holder den opslåede bibel i venstre hånd: “Kom til mig alle, der er trætte og belastede, og jeg vil give Jer ro”. Tempera på træ, kovtjeg. 19. årh. 35×31.

Restaureret. Mindre krakeleringer. Revner i træet.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag

3.600 kr.

3.600 kr.