2016/892
Jacob Hermann (f. 1910, d. Ulfborg 1995)
Unika sofabord af massiv kirsebær, top med rundede hjørner. Side monteret med lille skuffe af ibenholt. Udført 1960–70'erne af Jacob Hermann, stemplet monogram. H. 56,5. B. 50,5. L. 95,5.
God stand med lette tegn på brug, herunder overfladeridser og mærker. Top med ca. 15 cm. gammelt mærke.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag