Christian Berthelsen (f. Føhr 1839, d. København 1909)
Parti fra Fænø med en jolle og en lille sejlbåd ved solopgang. Sign. monogram Fænø d. 4/8–95. Olie på lærred. 21,5×43,5. Uindrammet.
Beskrivelse rettet 19.9.2020
Retoucheringer. Mindre afskalninger og krakeleringer, mest langs kanten. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
13 bud