1502/1543
Samling kinesisk porcelæn beståede af en Kangxi tallerken, dekoreret i blå med blomster, og tre forskellige famille rose tallerkener, dekorerede i farver med blomster. Kina, 17.-18. årh. Diam. 21–26 cm. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, nogle afslag. Kangxi tallerken med repareret kantafslag, en famille rose tallerken med reparation.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag