Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Portræt af en ung kvinde med perleøreringe og lorgnet. Sign. B. Wegmann 1920. Olie på lærred. 110×115.
Udstillet: Charlottenborg 1921 nr. 669, her som 'Dameportræt. Knæstykke'.
På blændrammen betegnet “Kirsten Gudny Prior”. Det kunne være navnet på den portrætterede.
Proveniens: H. P. Prior (1921); antageligt Hans Peter Prior (1866–1936).
Malerier og tegninger, 6. marts 2023