2138/​994

Søren Hansen (f. Frederiksberg 1905, d. 1977)

Sybord af bejdset bøg. Top med skindsamlinger og to opklappelige låg. Indvendig med rum. Formgivet 1933. Udført hos Fritz Hansen. H. 68. L. 58. B. 33.

Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.

Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Store skjolder og krakeleringer på top.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

500 DKK

Hammerslag

55 DKK

55 DKK
50 DKK