Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-54”. Cirkulært spisebord med kubeformet stel af matforkromet stål, plade af lys broget marmor. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. H. 65. Diam. 140.
Proveniens: Hidrører fra tidligere produktionsleder ved E. Kold Christensen, ansat gennem 24 år.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, ill. s. 20–21, 112–115 og 179. Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, ill. s. 151. Afbildet.
Nordisk design, 26. september 2013