1948/​555

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Arrmstol med “knock-down” stel af bøg, beklædt i sæde og ryg med flettet papirgarn. Model 34. Udført hos N. Eilersen, Skamby.

Litteratur: Mobilia nr. 3, marts 1957, vol. XXIII, i annonce s. A 18.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Vandskjolder. Flet i ok stand med enkelte pletter.

Moderne kunst og design, 26. november 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag