2004/​633 Kay Bojesen: “Grand Prix”. 10 middagsknive med skafter af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. L. 20. (10)

Be­skriv­el­se

“Grand Prix”. 10 middagsknive med skafter af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. L. 20. (10)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte skafter med mindre buler for enden.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Vur­dering

8.000 kr.

Hammerslag

7.500 kr.

11 bud

(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
(Autobud) 6.500 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.