2004/​633

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

“Grand Prix”. 10 middagsknive med skafter af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. L. 20. (10)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte skafter med mindre buler for enden.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

11 bud

(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK