Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
“No. 6”. Bestik af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Samlet vægt 2050 g. (62)
Bestående af: 3 fiskegafler L. ca. 15., 2 middagsgafler L. 20,2 og 20,4. 4 middagsskeer L. 20,7–21,2. 16 frokostgafler, 8 theskeer, 15 kaffeskeer, 12 kagegafler, 1 kageske isat lille cabochonslebet koral, 1 sauceske.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle dele med mere omfattende slitage, herunder gafler med slidte spidser. Nogle dele med indgravering på bagsiden af skafters øverste del, hhv. “Mor”, “Preben”, “Gunnar 29–6-31” og “B.H.”.
Moderne kunst og design, 20. november 2018
11 bud