873/​685

Lynn Chadwick (f. London 1914, d. Lypiatt Park 2003)

“Conjunction XVII”. Sign. Chadwick 1971, 626, 6/6. Bronze. H. 75. B. 36. D. 23.

Litteratur: Dennis Farr & Eva Chadwick: “Lynn Chadwick Sculptor. With a Complete Illustrated Catalogue 1947–1988”, New York, 1990, nr. 626, gengivet. Proveniens: Privatsamling, San Francisco, Californien.

I løbet af 1960’erne påbegyndte Lynn Chadwick arbejdet med sine forenklede, facetterede figurer, der oprindeligt blandt andet var inspireret af den visuelle kultur på Påskeøerne. Kunstneren rendyrkede siden sit helt eget karakteristiske udtryk, som den udbudte skulptur ”Conjunction XVII” er et fint og størrelsesmæssigt mere usædvanligt eksempel på. Hér ses manden og kvinden forenet og reduceret til en slags essens af abstrakte geometriske former. Trods tyngden i den mat-sorte bronze fremstår skulpturen let, hvilende på fire tynde ben. Lynn Chadwicks skulpturer er ofte arketyper, der skildrer forholdet mellem individer, deres bevægelse, interaktion og seksualitet.

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

800.000 DKK

Hammerslag

750.000 DKK