Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“ML 33”. Gyngestol med stel af patineret eg, ryg med vertikale sprosser. Sæde betrukket med grøn uld. Udført hos Michael Laursen, Århus.
Gyngestolen blev præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1942 og er Wegners første gyngestol.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri 1942, s. 142.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Mindre løse samlinger ved ryg.
Moderne kunst og design, 7. december 2021
29 bud