903/​505

Lynn Chadwick (f. London 1914, d. Lypiatt Park 2003)

“One Two”, 1970. Stemplet Chadwick 607, 6/6. Patineret bronze. H. 77. B. 27. D. 21.

Litteratur: Farr & Chadwick nr. 607. Proveniens: Court Gallery, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.

løbet af 1960’erne påbegyndte Lynn Chadwick arbejdet med sine forenklede, facetterede figurer. Kunstneren rendyrkede siden sit helt eget karakteristiske udtryk, som den udbudte skulptur ”One Two" er et fint og størrelsesmæssigt mere usædvanligt eksempel på. Hér ses manden og kvinden forenet og reduceret til en slags essens af abstrakte geometriske former. Trods tyngden i den mat-sorte bronze fremstår skulpturen let, hvilende på fire tynde ben. Lynn Chadwicks skulpturer er ofte arketyper, der skildrer forholdet mellem individer, deres bevægelse, interaktion og seksualitet.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

600.000–750.000 DKK

Hammerslag

800.000 DKK