Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
Figur af stentøj modelleret i form af hanløve. Dekoreret med lys krakeléglasur med blåglaserede dekorationer. Sign. R. Gauguin, B&G. Udført hos Bing & Grøndahl. Unik. H. 21. L. 49.
Sølv og keramik, 7. juni 2017