1626/​1606

Vægur i kasse af delvis forgyldt træ, front med glaslåge, dekoreret med maleri af fiskende dreng, hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh.s slutning. H. 39. B. 29. D. 12,5.

Håndtag og hasp mangler. Lågen har givet sig. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage i form af ridser og mærker.

Varia, 30. juni 2016

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

800 DKK

800 DKK
750 DKK