1949/​51

Lommeur af gulddublé, gylden skive prydet med bladslyng og grøn emalje, arabertal og små sekunder, signeret Wilsdorf & Davis, forgyldt værk. Bagkapsel mærket Keystone. 1905–1915. Kassediam. 49 mm.

Rolex blev oprindeligt grundlagt som Wilsdorf & Davis i London i 1905 af Hans Wilsdorf og Alfred Davis. Rolex navnet blev registreret i 1908 og i 1914 skiftede firmaet navn til The Rolex Watch Company Ltd.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. december 2019

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag