Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
Uden titel. Sign. på bagsiden Mertz, Maj 83. Gouache på papir. Lysmål 20×28,3.
Litteratur: Værket vil blive registreret i “Albert Mertz Catalogue Raisonné”, www.albertmertz.dk Udstillet: Den Frie Udstillingsbygning, København. Proveniens: Lone Mertz' Samling. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020