12014/​25

Stor købmandsdisk af afsyret fyrretræ, underdel med 27 større skuffer, overdel med hylder og 20 mindre skuffer, 19. årh. H. 223. B. 345. D. 33/49.

Skrevet med blyant bag to små skuffer: “ Viggo Petersen overtog 17/4/1900 urtekramforretningen i Bredgade No. 9”.

Aldersrelateret slitage, ses især indvendigt i de store skuffer. Udvendigt ingen fejl eller mangler.

Kunst, antikviteter & design, 2. april 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK