12014/25
Stor købmandsdisk af afsyret fyrretræ, underdel med 27 større skuffer, overdel med hylder og 20 mindre skuffer, 19. årh. H. 223. B. 345. D. 33/49.
Skrevet med blyant bag to små skuffer: “ Viggo Petersen overtog 17/4/1900 urtekramforretningen i Bredgade No. 9”.
Aldersrelateret slitage, ses især indvendigt i de store skuffer. Udvendigt ingen fejl eller mangler.
Kunst, antikviteter & design, 2. april 2020
Vurdering
Hammerslag