Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Fyrstinde Helena. Henrik Ibsens Kejser og Galilæer. Fjerde handling: Jeg går til Kirken til Bøn for min Broder - og for alle Haab.” Sign. monogram 1894. Olie på malepap. 36×27.
Nærværende motiv stammer fra Henrik Ibsens dobbeltdrama Kejser og Galilæer (1873).
H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 441.
S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 769.
Litteratur: Afbildet i farver i “Julerosen” 1895.
Proveniens: Fru Karen Marie Schultz, Reval. Bruun Rasmussen auktioner 1114, 2011 nr. 1065 og 1340, 2013 nr. 140.
Fugtskjold og folder og enkelt minimal afskalning hjørner.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
17 bud