2048/​266

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

“Fyrstinde Helena. Henrik Ibsens Kejser og Galilæer. Fjerde handling: Jeg går til Kirken til Bøn for min Broder - og for alle Haab.” Sign. monogram 1894. Olie på malepap. 36×27.

Nærværende motiv stammer fra Henrik Ibsens dobbeltdrama Kejser og Galilæer (1873).

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 441.

S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 769.

Litteratur: Afbildet i farver i “Julerosen” 1895.

Proveniens: Fru Karen Marie Schultz, Reval. Bruun Rasmussen auktioner 1114, 2011 nr. 1065 og 1340, 2013 nr. 140.

Fugtskjold og folder og enkelt minimal afskalning hjørner.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

17 bud

11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK