2427/​42

To sæt på seks teskeer af sølv samt et par teskeer af sølv med keruber, alle med snoede skafter og forgyldte laffer, nålepunslede med ejerinitialer og delvist med årstal, de to med inskription “til erindring”. Mestre bl.a. Niels Skov Svendsen, borgerskab Hobro 1842 og Rasmus Henrik Tvenstrup, borgerskab Randers 1850. Vægt ca. 149 g. 19. årh. L. 12,5–14. (14)

Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.

Fra i Aarhus
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

872106 550 DKK
853208 500 DKK