2043/978
Frits Henningsen, tilskrevet (f. 1889, d. 1965)
Øreklapstol med stel af bejdset bøg, betrukket med grønt skind og uld, beslået med messingsøm. 1930erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag