2132/8538
P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
Søparti med køer i vandkanten. Usigneret. Dateret 1. sept. 1867. Blyant på papir. Lysmål 25,8×35,4.
Let gulnet. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag