1416/​663

Carl Halier, B&G, John Mogensen (f. 1873, d. 1948)

Nils Thorsson, B&G, John Mogensen (f. Eslöv 1898, d. 1975)

Gerd Bøgelund, B&G, John Mogensen (f. Gentofte 1923, d. 1987)

Syv dele stentøj bestående af seks vaser samt en skål. (7)

Carl Halier: To små stentøjsvaser dekoreret med hhv. okseblods- og sungglasur. Begge sign. monogram. Kgl. P. Rød vase udført 1949. H. 9,2 og 13. (2)

Nils Thorsson: Lille skål af stentøj, dekoreret med orange glasur. Sign. monogram. Kgl. P. H. 5,5. Diam. 12.

Gerd Bøgelund: Stentøjsvase med indridset bladmønster i relief. Dekoreret med solfatara glasur. Sign. monogram, 21742. Kgl. P. Udført 1969–1974. H. 14,5.

B&G: Stentøjsvase med smal mund, dekoreret med glasurer og bladmønster i blå nuancer. Utydeligt sign., M713. Stemplet B&G. H. 13,5.

John Mogensen: To vaser af stentøj modelleret med mønstre i relief. Dekoreret med sungglasur med blå elementer. Sign. monogram, 21922 og 21923. Kgl. P. Udført 1966 og 1969–1974. H. 9,2. og 24. (2)

Halier okseblodsglasur: Enkelte brud på bobler i glasur samt langs mundings kant. Lille område ved base med krakkeleringer samt mat overflade på glasur. Halier sungglasur: Intet at bemærke. Nils Thorsson: Intet at bemærke. Gerd Bøgelund: Intet at bemærke. B&G: Intet at bemærke. John Mogensen: enkelte overfladeridser, lille vase med lille afslag på underside.

Moderne kunst og design, 15. april 2014

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.800 DKK

13 bud

(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
1.500 DKK