Carl Halier, B&G, John Mogensen (f. 1873, d. 1948)
Nils Thorsson, B&G, John Mogensen (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Gerd Bøgelund, B&G, John Mogensen (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Syv dele stentøj bestående af seks vaser samt en skål. (7)
Carl Halier: To små stentøjsvaser dekoreret med hhv. okseblods- og sungglasur. Begge sign. monogram. Kgl. P. Rød vase udført 1949. H. 9,2 og 13. (2)
Nils Thorsson: Lille skål af stentøj, dekoreret med orange glasur. Sign. monogram. Kgl. P. H. 5,5. Diam. 12.
Gerd Bøgelund: Stentøjsvase med indridset bladmønster i relief. Dekoreret med solfatara glasur. Sign. monogram, 21742. Kgl. P. Udført 1969–1974. H. 14,5.
B&G: Stentøjsvase med smal mund, dekoreret med glasurer og bladmønster i blå nuancer. Utydeligt sign., M713. Stemplet B&G. H. 13,5.
John Mogensen: To vaser af stentøj modelleret med mønstre i relief. Dekoreret med sungglasur med blå elementer. Sign. monogram, 21922 og 21923. Kgl. P. Udført 1966 og 1969–1974. H. 9,2. og 24. (2)
Halier okseblodsglasur: Enkelte brud på bobler i glasur samt langs mundings kant. Lille område ved base med krakkeleringer samt mat overflade på glasur. Halier sungglasur: Intet at bemærke. Nils Thorsson: Intet at bemærke. Gerd Bøgelund: Intet at bemærke. B&G: Intet at bemærke. John Mogensen: enkelte overfladeridser, lille vase med lille afslag på underside.
Moderne kunst og design, 15. april 2014
13 bud