Diverse dele bestik af sølv og sterlingsølv. Mestre Evald Nilesen samt Holger Kyster m.fl. Overvejende Danmark og Tyskland. 18.-20. årh. Vægt ca. 2583 gr. L. 7,8–25. (67)
Bestående af: 31 middagsskeer, 2 middagsknive, 3 dessertskeer, 6 pålægsgafler, 6 teskeer, frokostgaffel, kagegaffel, skegaffel, 8 middagsgafler, serveringsspade, tesi, kandistang, pibekradser, større og mindre serveringsske, sukkerskovl, taskefrugtkniv.
27 dele sølvplet medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overvejende graveret eller punslet. En ske manglende flus. Nogle dele med rester af lim og klistermærker samt sprittusch. Tre teskeer samt sukkerskovl med defekter. Middagskniv med rustent blad. Enkelte dele med reparationer. Taskefrugtkniv med bule på skaftets ende. Nogle skeer med buler på laf.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
17 bud