900/​519

Jens-Flemming Sørensen (f. København 1933, d. Pietrasanta 2017)

Fugl Fønix. Sign. Jens Flemming. Marmor. Unik. H. 34. Monteret på sokkel af sort marmor. H. inkl. sokkel 43.

Proveniens: Galerie Jerome, København.

Nogle mindre overfladeridser og mærker. Sort marmor base med to afslag.

Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK