Severin Hansen Jr., tilskrevet (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
Høj skænk af riopalisander, front med fire skydelåger bag hvilke fem hylder, fire større bakker og tre mindre bestikbakker. Antageligt udført hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 114. B. 200. D. 42.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Top med stødmærker og finérskader. Nederste bakke med løs finér. Anden bakke med finérafslag på front.
Moderne kunst og design, 22. marts 2016