2032/​534

Jørn Utzon (f. København 1918, d. Helsingør 2008)

“Aurora”. Hvilestol med tilhørende skammel af formbøjet, lamineret valnød, opsat på ben af stålrør. Sæde, ryg, skammel samt løs lændepude betrukket med sort Elmo-skind. Model 8101. Formgivet 1965. Sign. Jørn Utzon. Udført hos Bahnsen / Trio Line. (2)

Pæn stand med let patina, herunder skind med overfladiske ridser og smuds.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK