806/​131

Martiros Sergeevich Saryan (f. Nor Nakhijevan 1880, d. Jerevan 1972)

“Der, hvor ørkenen var”. Opstilling med talrige blomster og frugter. Sign. M. Saryan 1951. Olie på lærred. 81×100

Proveniens: Tidl. statsminister Jens Otto Krag og hustru, skuespillerinde Helle Virkner. Ifølge hendes oplysninger fik ægteparret maleriet forærende af Sovjetunionens ministerpræsident og førstesekretær i kommunistpartiet, Nikita Khrusjtjov, under dennes besøg i Danmark i 1964.

Titlen på maleriet “Der, hvor ørkenen var” refererer til opbygningen af efterkrigstidens sovjetrepublikker samtidig med udviklingen af nye frugtbare jorder. Denne metafor peger på opdyrkning af ørkener, som en del af processen på at skabe den socialistiske Edens Have på sovjetisk jord.

Russisk kunst og sølv, 25. november 2009

Vur­dering

400.000–600.000 DKK

Hammerslag

1.700.000 DKK