1949/8507
Alexander Kartch (, Skt. Petersborg)
En russisk æggekumme af pletsølv, med højt svungne hanke og på fire fødder under akantusblade. Alexander Kartch, Skt. Petersborg, 19. årh.s anden halvdel. Diam. 19,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud