1949/​8507
Alexander Kartch: En russisk æggekumme af pletsølv. 19. årh.s anden halvdel. Diam. 19,5 cm.

Be­skriv­el­se

En russisk æggekumme af pletsølv, med højt svungne hanke og på fire fødder under akantusblade. Alexander Kartch, Skt. Petersborg, 19. årh.s anden halvdel. Diam. 19,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Russisk tema, 5. december 2019

Sølv ▸ Rusland

Kunstner

Alexander Kartch (, Skt. Petersborg)

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.700 kr.

10 bud

1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.600 kr.
(Autobud) 1.550 kr.
1.500 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.