2108/824
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Lænestol og tilhørende skammel med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med rødbrunt skind. Model 2207 og 2202. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1979. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med ridser, mærker og krakeleringer. Keder med slitage.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag