I. E. C. Rasmussen (f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893)
“Fader og søn på søen”. Parti fra Grønland. Sign. I. E. C. R. Vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 9,5×13.
Nærværende vandfarve er relateret til værket af samme navn, udstillet på Charlottenborg 1874 nr. 191.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 13. marts 2017
37 bud