1314/​9

Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)

Erhvervet af Amager Museum i april 2013.

Trein Chrilles Bachersdatter i kirkedragt, Amager. Sign. I. E. 1852. Betegnet verso “T: C: B: blev Malet Aar 1852, dengang 36 Aar gamel, til venskabelig og taknemlig Errindring af J J: Exner”. Olie på papir monteret på lærred. 29×22.

Da Julius Exner satte sig for at skildre den såkaldte folkelige, historiske kunst - med udgangspunkt i Store Magleby på Amager fra 1852 - lejede han sig ind her i landsbyen hos gårdejer Zibrandt Jansen og hustru Trein Chrilles Bachersdatter. I Store Magleby fik han inspiration til flere af sine mange kendte amager-billeder, bl. a. “Episode af et gilde på Amager”. Julius Exner malede dog også flere portrætter af borgerne i Store Magleby. Kunsthistoriker Jan Zibrandtsen nævner således i bogen “Noget om Hollænderbyen” (1971), at “to små helfigursportrætter af værtsfolkene er udført allerede 1852 under den første sommers studier i Store Magleby” (s. 59). Nærværende helfigursportræt er antagelig en af de to som Jan Zibrandtsen refererer til. Trein Chrilles Bachersdatters forbogstaver fremgår i øvrigt af dragtens kravetrøjespænde.

Minimale afskalninger og ridser.

Ældre malerier og møbler, 1. april 2013

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
7.000 DKK