2432/796
Aage Gitz-Johansen (f. Odense 1897, d. Christiansø 1977)
Flyvende alk med bytte i munden samt liggende rensdyr. Ene sign. monogram, anden signeret Lappland 54. Blæk på papir. Bladstørrelse 31×42 og 31×44. (2)
Papiret er gulnet. Alk med mindre pletter.
Moderne kunst og design, 6. august 2024
Vurdering
Hammerslag