830/​13

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

“Ved Middagstid i en Cactusplantage paa Capri.” Sign. P. Mønsted Capri 1885. Olie på lærred. 164×122.

Udstillet: Charlottenborg 1885 nr. 293.

Mønsteds værker fra 1880erne er særligt eftertragtede og anses for at være nogle af de bedste han har udført. Kvaliteten i disse er ofte meget høj med smukt lys, klare farver og knivskarpe refleksioner, detaljerigdom og en stor grad af gennemarbejdning ses - så en perfekt billedillusion møder beskueren. Maleriet her hører til blandt disse 80er værker.

Malerier, 6. juni 2012

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag