1946/810
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase samt fad af lertøj. Vase modelleret med mønstre i relief. Dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, hhv. stemplet og sign. Danmark. Udført hos Kähler. Vase: H. 23,5. Diam. 10,3. Fad: H. 4,5. Diam. 39,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase med enkelte mindre afslag samt delvist afslebet øverste kant. Fad med reparation og flere afskalninger langs øverste kant.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag