P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
En sommerdag ved en skovsø. Sign. monogram 1857. Olie på lærred. 60 × 79.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 770, 2007 nr. 344, afb. s. 208.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020