866/​990

Roger Ballen (f. New York 1950)

“Johan and Bertie, Brothers, Western Transvaal”, 1987. Ed. 20/35. Gelatin sølv print, signeret, betitlet, nummereret og dateret på bagsiden. Indrammet. 38×38 cm. Fremstillet 2006.

Reference: Lionel Murcott: “Roger Ballen: Cette Afrique-là”. 1997.

Proveniens: Galleri Christian Dam, Copenhagen.

Malerier, grafik & fotografier, 28. september 2016

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK