1845/​741

Erik Höglund (f. Karlskrona 1932, d. 1998)

27 dele kunstglas. Bestående af vaser, skåle, karafler m.m. af ravfarvet glas, indlagt med luftbobler. Størstedelen sign. Udført hos Boda, Sverige, ca. 1960erne. H. 2,5–31. (27)

Almindelig patina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 6. november 2018

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK