1845/741
Erik Höglund (f. Karlskrona 1932, d. 1998)
27 dele kunstglas. Bestående af vaser, skåle, karafler m.m. af ravfarvet glas, indlagt med luftbobler. Størstedelen sign. Udført hos Boda, Sverige, ca. 1960erne. H. 2,5–31. (27)
Almindelig patina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. november 2018
Vurdering
Hammerslag