2450/850
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Diplomat”. Armstol af palisander, betrukket i sæde og ryg med grå uld. Model FD 209. Udført og mærket hos France & Søn. 1960'erne.
Litteratur: Mobilia nr. 96, 1963.
Litteratur: France & Søn katalog 1968.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter, skjolder og mug.
Vurdering