861/1185
Berndt Friberg (f. 1899, d. 1981)
Rund vase af stentøj, dekoreret med blå harepelsglasur med rødbrune elementer. Sign. Friberg, Gustavsberg, Studiohand. Unik. Udført 1967. H. 30.
Nogle overfladeridser på glasuren.
Sølv (Georg Jensen) & keramik, 2. december 2015
Vurdering
Hammerslag