2425/​7502

F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)

Portræt af August Saabye (1823–1916). Sign. F. C. Lund, Roma 1864. Bly, tusch og lavering på papir. Bladstørrelse 32,5×24. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 36, omtalt s. 56, ill. s. 56.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AII 11).

Billedhuggeren August Saabye startede i lære som gørtler, inden han i 1842 blev optaget på Det Kongelige Danske Kunstakademi. Ved siden af sin undervisning på Akademiet, arbejdede han i Herman Wilhelm Bissens (1798–1868) atelier, hvor han blev oplært i den neoklassiske tradition efter Bertel Thorvaldsen (1770–1844).

Med et 2-årigt rejselegat fra Akademiet tog han via Paris til Rom i 1855, og endte med at være der et årti, med de penge, hans arbejder indbragte ham. I Italien lærte han om og dyrkede den romerske antik, og begyndte også at udføre skulpturer i større formater.

Papiret er gulnet. Fugtpletter. Rester af tape på bagsiden.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag