2143/910
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-personers sofa med ben af mahogni, ryg, sider og løse hynder med patineret rødbrunt skind. Model 2212. Designet 1962. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag