911/134
Emma Thomsen (f. København 1820, d. sst. 1897)
Valmuer, kornblomster og margueritter i en markbund. Sign. Emma Thomsen 1865. Olie på lærred. 40×35.
Antageligt udstillet: Charlottenborg 1865 nr. 179 med titlen “Voxende Markblomster”.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022
Vurdering
Hammerslag