1622/901
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5”. Pendel med skærme af rødlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.
Smuds. Ridser og mærker. Brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
Vurdering
Hammerslag