1637/38
Dansk-Vestindisk toiletmøbel af mahogni, opklappeligt plade under hvilken spejl og rum, front med skuffer og døre indelholdende vask og toilet, runde kannelerede ben på spolehjul. 19. årh.s midte. H. 93. B. 71. D. 54.
Købt hos Winkel & Magnussens Kunstauktioner i 1956.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Finérskader.
Ældre malerier og møbler, 12. september 2016
Vurdering
Hammerslag