841/​62

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Husmandsfolk i landsbyen Ring. “Polske-Niels” er i færd med at klistre papirsposer, medens hans kone sidder og strikker op ad bilæggerovnen. Sign. L. A. Ring. 87. Olie på malepap. 28×36. Empireramme.

Udstillet: Rønnebæksholm Kunst- og Kulturcenter, “L. A. Ring 150 år - motiver fra Sydsjælland”, 2004 nr. 8.

Proveniens: ABR auktion 567, 1991 nr. 75. ABR auktion 608, 1995 nr. 108. Koncertmester Kai Laursen. Arv efter denne til nuværende ejer.

Et maleri med lignende motiv fra samme år findes på Fyns Kunstmuseum: “Husmandsfolk klistrer papirsposer”.

“Polske-Niels” var landsbyen Rings blikkenslager. Han supplerede sin indtægt ved at fremstille papirsposer til urtefrø, som han solgt til landsbyens beboere.

Ældre malerier og tegninger, 4. juni 2013

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK